sanktuaria na świecie
-
Hiszpania - Montserrat
Zgodnie z legendą sam Bóg nada} górom imię Montserrat. Chcąc się jednak dowiedzieć, co to oznacza, sięgam po słownik hiszpańsko-polski i katalońsko-hiszpański. Serrat w języku katalońskim oznacza wzgórze, a mont odnosi się do gór. Montserrat zatem to „pasmo wzgórza”. Występuje przede wszystkim jako imię kobiece i jest utożsamiane z Maryją, natomiast masyw w tym języku ma piękną nazwę Monsalva, co znaczy Góra Zbawienia.
więcej.. -
Grób Apostoła Jakuba zaczęto otaczać czcią od czasu jego odnalezienia na początku IX wieku. Ze względu na licznych pielgrzymów przybywających do tego miejsca zbudowano tu miasteczko, które nazwano Compostela. Stało się ono miastem handlowym i siedzibą biskupa. Pielgrzymki miały początkowo charakter lokalny, jednak po roku 900 kult Jakubowy przekroczył granice Hiszpanii i już w XII wieku Compostela była najczęściej odwiedzanym miejscem w Europie.
więcej.. -
Hiszpania - Saragossa
Każdego roku sanktuarium w Saragossie nawiedzają niezliczone rzesze wiernych, głównie jednak młode małżeństwa z małymi dziećmi. Wczesny poranek. Na Plaża de Aragon, w centrum Saragossy, gromadzą się tłumy ludzi. Przychodzą rodziny z dziećmi na ręku i w wózkach, uczniowie i studenci śpiewając przy dźwiękach gitary.
więcej.. -
Hiszpania - Sewilla
Przed wejściem do katedry wielobarwny i wielojęzyczny tłum: Japończycy, Amerykanie i Niemcy, księża i zakonnice, emeryci i studenci, którzy przyjechali do Sewilli korzystając z wiosennych ferii. Kierując twarze ku słońcu cierpliwie czekają na możliwość zwiedzania tej drugiej co do wielkości świątyni na świecie. Z zazdrością spoglądają na nas, jak bez kolejki wchodzimy bocznym wejściem.Wprowadza nas przewodniczka seniora Mariella.
więcej.. -
Holandia - Heiloo
Niezwykły jest krajobraz Holandii - ponad 60 procent powierzchni kraju to depresje lub równiny, których wysokość nie przekracza jednego metra. Najpiękniejszy opis holenderskich przestrzeni pochodzi zMartwej natury z wędzidłem Zbigniewa Herberta: „A więc jedziemy, przez równinę, która nie stawia oporu, jakby zawieszone były nagle prawa ciążenia, poruszamy się ruchem kuli po gładkiej powierzchni.
więcej.. -
Irlandia - Knock
Ojciec Święty Jan Paweł II przybył 30 września 1979 roku do sanktuarium Matki Bożej w Knock w Irlandii i uhonorował jubileusz stulecia tej świątyni. Podczas Mszy św. mówił do półmilionowej rzeszy pątników: „Wasza duchowa tradycja pobożności maryjnej jest bardzo dawna. Maryja może naprawdę powiedzieć o Irlandii to, co słyszeliśmy dzisiaj w pierwszym czytaniu: «Zapuściłam korzenie w sławnym narodzie» (Syr 24,12).
więcej.. -
Kanada - Midland
Musicie kochać plemię Huronów, odkupionych przez krew Chrystusa, tak jak własnych braci – nawoływał jezuita Jean de Brebeuf, który wraz z trzema innymi zakonnikami osiedlił się w 1634 roku wśród Indian, by szerzyć wśród nich wiarę chrześcijańską. Huroni, którzy zamieszkiwali środkowe Ontario, zajmowali się głównie uprawą ziemi, polowaniem i sprzedażą futer.
więcej.. -
Pielgrzymowanie zawsze odgrywało wielką rolę w życiu chrześcijan Ameryki Łacińskiej. To Hiszpanie zaszczepili ten zwyczaj wśród nowo odkrytych ludów na nowym dla Europy kontynencie. Pielgrzymki przyjęły się szybko wśród miejscowej ludności indiańskiej. W sanktuarium ujawniał się swoisty genius loci. Ludzie nawiedzali je w poszukiwaniu intymności z Bogiem.
więcej.. -
Kuba – El Cobre i El Rincón
Na mapach pielgrzymów przybywających na Kubę są zaznaczone okolice Santiago de Cuba i Hawany. Dawna stolica wyspy wyróżnia się cudownym brzmieniem muzyki o korzeniach afrykańskich, porywającym karnawałem, który odbywa się w lipcu, i przeszłością sięgającą czasów kolonialnych oraz rewolucji.
-
Litwa - Wilno
„Iluż ich, wielkich i nieznanych, swe modlitwy do Tej, »co w Ostrej świeci Bramie«, kierowało w wyszukanych rymach lub najprostszych słowach błagania, zachwytu, podzięki. Ten obraz, raz ujrzany, pozostaje wpisany w tysiące dusz ludzkich, aż do chwili ostatniej, gdy jak się śpiewa w hymnie na zasłonięcie obrazu, »swe powieki zawrę śmiertelne«” (Czesława Paczkowska, Wilno pielgrzymkowe).
więcej.. -
Łotwa - Agłona
Obraz Bogurodzicy Agłońskiej znajduje się w centralnym miejscu Bazyliki Mniejszej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w tzw. ołtarzu loretańskim. Obraz został namalowany prawdopodobnie w XVII wieku.
więcej.. -
Malta - Sanktuaria Maryjne
W czasie swojego trzymiesięcznego pobytu na Malcie św. Paweł mieszkał, jak podaje tradycja, w grocie w pobliżu dzisiejszej miejscowości Rabat. Gościnnym mieszkańcom wyspy zwiastował prawdę o tym, że „Bóg zesłał swojego Syna zrodzonego z niewiasty". W ten sposób położył fundament pod żywy i głęboki kult maryjny, dzięki któremu Matka Najświętsza pozostaje od wieków na Malcie Najczulszą Matką Orędowniczką.
więcej..