sanktuaria w Polsce
-
Alwernia
Wrażenia z zagranicznych podróży często głęboko zapadają w pamięć. Niekiedy chciałoby się odwiedzone miejsca zachować na zawsze, by do nich wracać, zaledwie wychodząc za ogrodzenie swojego domu. Poniekąd udało się to kasztelanowi wojnickiemu Krzysztofowi Korycińskiemu, którego urzekła włoska La Verna, gdzie św. Franciszek z Asyżu otrzymał stygmaty.
-
Bardo to małe miasteczko z 3000 mieszkańców w powiecie ząbkowickim, nad przełomem Nysy, w masywie Gór Bardzkich, niecałe 80 km na południe od Wrocławia. W dawnej kasztelanii broniącej przejścia pośród gór, na ważnym szlaku handlowym między Wrocławiem a Pragą, była kapliczka, którą w roku 1189 przejęli joannici, a w 1208 dostali augustianie.
-
Biała Rawska
Biała Rawska, położona nad rzeką Białą, kilkanaście kilometrów na wschód od Rawy Mazowieckiej, jest niewielkim miasteczkiem, posiadającym jednak wielowiekową historię. Miejscowość usytuowana przy historycznym trakcie wiodącym z Mazowsza do Małopolski i na Śląsk stanowiła ważny punkt handlowy i strategiczny. Dlatego już w 1295 roku powstała tu kasztelania.
-
Biskupiec Warmiński
Na mocy kanonów 1230-34 Kodeksu Prawa Kanonicznego niniejszym dekretem, zatwierdzając statut, powołuję do życia z dniem 13 maja 1998 roku Dekanalne Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w kościele bł. Karoliny Kózkówny w Biskupcu Warmińskim.
-
Bochnia
Miasto Bochnia leży w połowie drogi między Krakowem a Tarnowem. Należy ona do najstarszych osad Ziemi Krakowskiej. Tędy przebiegał szlak handlowy z Węgier, przez Kraków na Śląsk. Swoją nazwę miejscowość wywodzi od charakterystycznego kształtem wzgórza Bochenek. Rozwój Bochni uległ wielkiemu przyspieszeniu, gdy nad rzeczką Babicą pod Bochenkiem odkryto słone źródła.
-
Co środę czciciele Matki Bożej Pocieszenia gromadzą się na specjalnym nabożeństwie w świątyni w typie bazyliki renesansowo-barokowej w Borku Wielkopolskim, by modlić się w różnych intencjach i dziękować za otrzymane łaski.
-
Bydgoszcz
Bydgoszcz, 400-tysięczne miasto, leży przy ujściu Brdy do Wisły w województwie kujawsko-pomorskim. Wczesnośredniowieczny gród warowny otrzymał prawa miejskie w 1346 roku. Dziś jest znaczącym ośrodkiem przemysłowym, naukowym i kulturalnym. Rozkwit miasta nastąpił po odzyskaniu Pomorza przez Polskę w 1466 roku za rządów starostów z rodu Kościeleckich.
-
Charłupia Mała
8 września, Narodzenie Najświętszej Maryi Panny, to w tradycji polskiej dzień Matki Bożej Siewnej. Uczestnicy liturgii w Charłupi Małej zabiorą ze sobą poświęcone ziarno siewne w woreczkach z pięknie wyhaftowanym wizerunkiem Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej.
-
Chełmno
Gdy się dojeżdża do Chełmna – miasta odległego od Torunia o 45 km – zza wzniesień powoli wyłaniają się smukłe wieże kościołów. Wśród nich zwraca uwagę monumentalna wieża zakończona wysokim, spiczastym dachem. To zwieńczenie frontowej fasady kościoła farnego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (z XIII wieku) – miejsca kultu maryjnego.