sanktuaria w Polsce
-
Obory
Wieś Obory leży w tzw. Szwajcarii Dobrzyńskiej, 18 km na południowy zachód od Rypina, na północ od Lipna i Skępego. Od prawie czterystu lat nad piękną okolicą góruje kościół i klasztor Ojców Karmelitów. Konwent ten, pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, fundowali Łukasz i Anna z Galemskich małżonkowie Rudzowscy, dziedziczni właściciele Obór..
-
Miejscowość ta leży w województwie małopolskim, 20 km na północ od Tarnowa, przy trasie Dąbrowa Tarnowska -Żabno. Okolica jest lesista i piaszczysta. Już z daleka widać białą wieżę-dzwonnicę, z której polski prekursor lotnictwa Jan Wnęk z przypiętymi skrzydłami zeskakiwał w przestrzeń ponad 130 lat temu.
-
Osiek Rypiński
Do najbardziej znanych sanktuariów w diecezji płockiej należą: Skępe, Sierpc, Obory, Czerwińsk, Przasnysz, Żuromin oraz Osiek. Leży pomiędzy Brodnicą a Rypinem, w województwie kujawsko-pomorskim. Od ponad trzystu lat w miejscowym kościele znajduje się otoczony kultem obraz Matki Bożej Karmicielki, zwany też Matki Bożej Łaskawej albo Świętej Rodziny.
-
Ożarów
Mając na względzie istniejący i rozwijający się w Kościele kult Miłosierdzia Bożego oraz potrzeby duchowe wiernych, niniejszym - w oparciu o normy kanonu 1230 - podnoszę kościół w Ożarowie Mazowieckim k. Warszawy do rangi sanktuarium, nadając mu tytuł Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, ze wszystkimi przywilejami i obowiązkami, jakie są związane z tego rodzaju miejscem kultu.
-
Parczew
Chyba niewielu z nas - oprócz historyków - wiedziało, że zanim Warszawa stała się miastem stołecznym, to właśnie w Parczewie odbywały się zjazdy polsko-litewskie. To 600-letnie miasto weszło do historii Kościoła przez fakt ogłoszenia tu uchwał Soboru Trydenckiego w 1564 roku. Dokonał tego uroczyście ostatni z Jagiellonów, król Zygmunt August.
-
Piekary Śląskie
„Ktokolwiek dochodzi właściwej przyczyny głębokiej wiary ludu śląskiego, musi pójść do Piekar" - stwierdził pochodzący ze Śląska prymas Polski kard. August Hlond w latach międzywojennych. Ta ponad 900-letnia osada liczy dziś około 70 000 mieszkańców. W 1934 roku Piekary Wielkie połączyły się z Szarlejem w nowe miasto położone 5 km na północ od Bytomia, a 17 km od Katowic.
-
Pińczów
Około 35 km na południc od Kielc w stronę Tarnowa, pomiędzy Jędrzejowem a Buskiem Zdrojem, nad rzeką Nidą, leży kilkunastotysięczne miasto Pińczów. Dwa razy w pierwszej połowie kończącego się stulecia - w 1918 i 1944 roku - było ono stolicą „Republiki Pińczowskiej". Pierwszym razem żołnierze legionowi próbowali przejąć władzę od zaborcy rosyjskiego, drugim zaś - partyzanci od okupanta niemieckiego.
-
Piotrków Trybunalski
Piotrków Trybunalski w XVII wieku stanowił ważny ośrodek polityczny. Na obrady mieszczącego się tu Trybunału Koronnego (sądu ostatniej instancji) wnoszono wizerunek Matki Bożej Trybunalskiej, Patronki sądownictwa i parlamentaryzmu. Jednak nie w tym obrazie czcili mieszkańcy i włodarze Piotrkowa Maryję jako jego Patronkę.
-
Piotrków Trybunalski
Piotrków to miasto tak napęczniałe historią, że mieszczą się w niej dzieje całego kraju i narodu. Już samo tylko powierzchowne wyliczenie faktów przyprawia o zawrót głowy: wzmiankowany w 1217 roku, otrzymał prawa miejskie w 1313. Podobno w czasie walk o tron krakowski udzielił schronienia Władysławowi Łokietkowi.
-
Porąbka Uszewska
Porąbka Uszewska bywa nazywana polskim Lourdes, ponieważ ci, którzy z różnych powodów nie mogą się wybrać do francuskiej groty Massabielle, decydują się powierzyć Maryi swoje troski w grocie porąbeckiego sanktuarium Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.
-
Przasnysz
Nad rzeką Węgierką, prawym dopływem Orzyca, przy szlaku handlowym łączącym Mazowsze z Warmią i Prusami Królewskimi, powstała osada Przasnysz, której książę Janusz nadał prawa miejskie w 1427 roku. Rozwijało się tu rzemiosło i handel (targi bydła i koni). Po pożarze i wojnach w XVII wieku miasteczko podupadło.