sanktuaria na świecie

 • Angola - Kifangondo

  Młode Kościoły lokalne w Afryce charakteryzuje poszukiwanie nowych form wyrażania wiary. Szukają one tożsamości eklezjalnej i bywają w tym bardzo kreatywne i nowatorskie. Zdarzają się jednak zjawiska religijne, które zastanawiają. Na przykład na terenie tak zwanej czarnej Afryki nie spotyka się tak wielu sanktuariów jak na innych kontynentach. Afryka pod tym względem jest raczej powściągliwa.

  więcej..

 • Lujan to miasto położone nad rzeką o tej samej nazwie. Pedro Lujan, siostrzeniec konkwistadora Pedro Mendozy, zginął tam w walkach w 1535 roku. Miasto zyskało na znaczeniu po wybudowaniu drogi prowadzącej do Córdoby z Tucuman – dzięki niej karawany wozów zaprzężonych w woły pojawiały się coraz częściej na ulicach osady. Rozwijał się także handel z miastami leżącymi nad La Platą i z Portugalczykami z Brazylii. Powstawały estancie, czyli gospodarstwa możnych nastawione na zyski z hodowli bydła.

  więcej..

 • Austria – Sanktuaria Alp

  Nasze górskie pielgrzymki miały w sobie coś niezwyczajnego. Na określenie tego rodzaju wypraw może byłby bardziej odpowiedni spotykany niekiedy termin „turystyka religijna". Istotnie, wybraliśmy się na wspólny wypoczynek wakacyjny w Alpy. Autokar, sprzęt campingowy, wyposażenie przeciętnego górskiego turysty. Jednakże chcieliśmy nasz odpoczynek uczynić pełniejszym.

  więcej..

 • Białoruś - Budsław

  Biała Rawska, położona nad rzeką Białą, kilkanaście kilometrów na wschód od Rawy Mazowieckiej, jest niewielkim miasteczkiem, posiadającym jednak wielowiekową historię. Miejscowość usytuowana przy historycznym trakcie wiodącym z Mazowsza do Małopolski i na Śląsk stanowiła ważny punkt handlowy i strategiczny. Dlatego już w 1295 roku powstała tu kasztelania.

  więcej..

 • Boliwia - Copacabana

  Z ponad 7 tysiącami kilometrów białego piasku rozciągającego się wzdłuż wybrzeża Atlantyku, z temperaturą, która rzadko spada poniżej 20oC, plaże Brazylii są niezaprzeczalnym magnesem dla każdego, kto dociera do tego kraju. Ale dla Brazylijczyków plaża to nie tylko piasek i woda; to swoisty sposób życia.

  więcej..

 • Bośnia i Hercegowina - Medjugorie

  Jako pielgrzym Ziemi Świętej marzyłem, aby odwiedzić Medjugorje, o ile tylko nadarzy się po temu sposobność. Ożywiony tym marzeniem dołączyłem do codziennej modlitwy prośbę do Niepokalanej: „Matko Boża, proszę Cię o Medjugorje". Jakaż była moja radość, kiedy spełnienie mojego marzenia nastąpiło nadspodziewanie szybko i w maju 1996 roku dołączyłem do śląskiej pielgrzymki.

  więcej..

 • Brazylia – Rio de Janeiro

  Przybyłem do Brazylii we wrześniu 1979 roku. Spotkałem się wówczas z ks. Tadeuszem Korbeckim, który właśnie rozpoczynał przygotowania do budowy sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Rio de Janeiro, na terenie otrzymanym od firmy Ecia w dzielnicy Vila Valqueire. Początkowo miała to być kaplica należąca do parafii św. Rocha. Udałem się tam, aby pomagać ks. Tadeuszowi.

  więcej..

 • CSpośród kilkudziesięciu chrześcijańskich miejsc pielgrzymkowych w Chinach za najważniejsze uznaje się pięknie usytuowane na wzgórzu (100 m n.p.m.), w odległości 50 km na południowy zachód od Szanghaju, sanktuarium maryjne w She-shan (znane także pod nazwą Zose). Jego obecna nazwa pochodzi od przydomka legendarnego pustelnika She, który tam żył.

  więcej..

 • Chorwacja - Marija Bistrica

  W miejscowości Marija Bistrica w pobliżu Zagrzebia znajduje się najważniejsze w Chorwacji sanktuarium maryjne, które w 1971 roku zostało ogłoszone sanktuarium narodowym. Historia tego niezwykłego miejsca sięga XV wieku. Prawdopodobnie właśnie z tego okresu pochodzi czczona tu do dziś niezwykła figura Czarnej Madonny, wyrzeźbiona przez nieznanego artystę ludowego.

  więcej..

 • Chorwacja - Sinj

  Niedaleko Splitu znajduje się drugie wyjątkowe miejsce, znane wśród Chorwatów na całym świecie – sanktuarium Matki Bożej Sinjskiej. Corocznie pielgrzymi przybywają tu, aby otrzymać błogosławieństwo i prosić Maryję o wstawiennictwo.

  więcej..

 • Chorwacja - Solin

  Kult Matki Bożej jest w Chorwacji bardzo rozpowszechniony. Najlepiej świadczą o tym sanktuaria maryjne licznie odwiedzane przez pielgrzymów z kraju i zagranicy. Podczas pielgrzymek do Chorwacji Papież Jan Paweł II zawsze modlił się w jednym z sanktuariów.

  więcej..

 • Chorwacja - Trsat

  Przejeżdżając przez Rijekę, drugie co do wielkości miasto w Chorwacji, mało kto kieruje swój wzrok na wzgórze Trsat (135 m n.p.m.) nad miastem. Na wzgórzu panuje zupełnie odmienna atmosfera, niż na ulicach tranzytowej i przemysłowej miejscowości, choć tak naprawdę odległość od centrum nie jest duża.

  więcej..

sanktuaria w Polsce