sanktuaria na świecie

  • Czechy — Frydek-Mistek

    Frydek-Mistek leży na czeskim Śląsku Cieszyńskim, w odległości 25 km na zachód od Cieszyna i na południe od Morawskiej Ostrawy. Pierwotnie były to dwa miasta: śląski Frydek i należący już do Moraw Mistek. Rozdzielała je rzeka Ostrawica stanowiąca naturalną granicę między Śląskiem austriackim a Morawami. Oba miasta zostały połączone w 1943 roku.

    więcej..

  • Kiedy objęliśmy placówkę? Do Starej Boleslavi przyszliśmy w ubiegłym roku, pod koniec czerwca. 22.06.2003, podczas uroczystej Mszy świętej ks. Kardynał Miloslav Vlk oficjalnie nas przedstawił, a za trzy dni rozpoczęliśmy posługę w tym miejscu. Przy czym w Czechach przebywaliśmy już od roku.

    więcej..

  • Czechy — Svatá Hora

    Ciągle mało ludzi w Polsce zna czy nawet słyszało o czeskim sanktuarium maryjnym na Świętej Górze. Svatá Hora (Święta Góra) znajduje się około 60 km na południowy zachód od Pragi w mieście Przybram (Příbram). Czasami można tu spotkać grupy młodzieży lub dzieci z nauczycielem historii. Svata Hora wiele znaczy dla narodu czeskiego, ale przede wszystkim jest najstarszym i najważniejszym sanktuarium maryjnym w Republice Czeskiej.

    więcej..

  • Czechy — Svaty Hostyn

    Svaty Hostyn należy po Velehradzie do najsławniejszych zabytków i najczęściej odwiedzanych miejsc na Morawach. Góry Hostyńskie, zwane tak od góry Hostyn (736 m n.p.m.), są najbardziej na zachód wysuniętym krańcem morawskich Karpat. Hostyn tworzą dwa wierzchołki – wyższy, wysunięty na północ, z kaplicą Świętego Krzyża i wieżą widokową oraz od 1993 roku elektrownią wiatrową, i niższy (718 m), gdzie wzniesiono sanktuarium i inne obiekty.

    więcej..

  • Czechy — Svaty Kopeček

    8 km na północny wschód od Ołomuńca, w kierunku na Opawę, wznosi się Svaty Kopeček – Święty Pagórek (382 m n.p.m.) – wzgórze zwane dawniej Górą Norbertańską lub Świętą Górą. Początki sanktuarium wiążą się z nazwiskiem zamożnego ołomunieckiego kupca winem Jana Andryszka (1595–1673), który ślubował postawić na wzgórzu kaplicę, jeśli mu się powiedzie w interesach i osiągnie godną pozycję.

    więcej..

  • Czechy — Velehrad

    Choć Velehrad (oddalony około 60 km na północny wschód od Brna) jest wioską liczącą tylko 1200 stałych mieszkańców, jest znany nie tylko w całej naszej ojczyźnie, ale także w Europie i na kontynencie amerykańskim. Zgodnie z tradycją tutaj znajdowało się duchowe centrum Wielkich Moraw (Velkà Morava), a także tron biskupi pierwszego arcybiskupa Moraw, św. Metodego.

    więcej..

  • Francja — Lourdes

    Lourdes, początek 1858 roku. Miasteczko w Wysokich Pirenejach we Francji jest mało komu znaną górską osadą. Żyje w niewiele ponad 4 tysiące mieszkańców, z czego blisko potowa uważana jest za ubogich. Należy do nich z pewnością rodzina Franciszka i Ludwiki Soubirous.

    więcej..

  • Historia medalika rozpoczyna się pierwszymi objawieniami Matki Najświętszej siostrze Katarzynie Laboure ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo. Miały one miejsce w kaplicy sióstr w Paryżu przy ul. du Bac 140 w lipcu 1830 r. Maryja mówiła siostrze, że Bóg ma dla niej pewną misję, którą wyjaśni 27 listopada, objawiając wzór medalika z poleceniem, aby postarała się o jego wybicie. Medalik stal się narzędziem Bożych łask, nawróceń i uzdrowień.

    więcej..

  • Francja — Tours

    Przez stulecia Francja była nazywana „najstarszą córą Kościoła". Tamtejsi katolicy wyróżniali się pobożnością, hojnością, zapaleni w obronie wiary przed rozmaitymi jej zniekształceniami. Spośród nich rekrutowały się zastępy misjonarzy, którzy zanieśli Ewangelię na wszystkie krańce ziemi.

    więcej..

  • Francja — La Salette

    Nie ma tu kramów z dewocjonaliami, hoteli i zatłoczonych autami ulic. Jest przejmująca cisza, która w obliczu majestatu gór pozwala na bardzo osobiste spotkanie z Chrystusem i jego Matką.

    więcej..

  • Grecja — Tinos

    Połowa sierpnia. Z nieba leje się niemiłosierny żar. Na szczęście jesteśmy na pełnym morzu i delikatna bryza od strony tureckiego wybrzeża przynosi ukojenie. Prom kompanii żeglugowej Ventouris Sea Lines pruje fale Morza Egejskiego, unosząc nas w kierunku Cykladów. Wczesnym popołudniem pierwsi podróżni schodzą po trapie na ląd. Jesteśmy na Tinos, uroczej wyspie wchodzącej w skład archipelagu cykladzkiego.

    więcej..

  • Hiszpania — Covadonga

    W październikowy wieczór wraz z grupą polskich pielgrzymów dotarłem do Covadonga. Ciemne deszczowe chmury, powiewy wiatru i szum wodospadów tworzyły klimat wspaniałego misterium, w którym mieliśmy wziąć udział. Covadonga bowiem to nie tylko magiczny cud przyrody Picos de Europa, ale także historia i przede wszystkim sanktuarium Matki Bożej – Generała-Kapitana Hiszpanii.

    więcej..

sanktuaria w Polsce