sanktuaria w Polsce

  • Kalisz – Sanktuarium św. Józefa

    Od prawie 400 lat w Kaliszu w sanktuarium św. Józefa jest czczony jego cudowny wizerunek – pierwszy na świecie koronowany – w obrazie Świętej Rodziny. Ojciec Święty Jan Paweł II podczas spotkania z pielgrzymami diecezji kaliskiej w Watykanie w 1993 roku powiedział o Kaliszu, iż jest on „jedną z najważniejszych stolic świętojózefowych świata”...

    więcej..

  • Istniejący od 400 lat kościół Księży Jezuitów o wnętrzu ubogaconym siedmioma ołtarzami oraz urzekającymi malowidłami ściennymi chwalącymi Trójcę Przenajświętszą i Matkę Bożą, od zakończenia pierwszej wojny światowej był centrum kultu Serca Jezusowego w Kaliszu.

    więcej..

  • Kalisz – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

    26 września 1993 roku bp Stanisław Napierała konsekrował w Kaliszu kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego i ogłosił tę świątynię sanktuarium Miłosierdzia Bożego diecezji.

    więcej..

  • Kalwaria Zebrzydowska

    Misteria Męki Pańskiej w Wielkim Tygodniu i odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przyciągają do Kalwarii Zebrzydowskiej tłumy wiernych. Ale Kalwaria żyje specyficznie franciszkańskim i polskim (bo bernardyńskim) rytmem pobożności przez cały rok.

    więcej..

  • Kałków - Godów

    O sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie czytałem przed laty w Królowej Apostołów. O kałkowskiej Golgocie napisał znakomitą książkę ks. Jan Pałyga SAC; on również jest autorem broszury o narodzinach tego sanktuarium, której fragment przytoczę na wstępie mojej relaqi ze spotkania z „miasteczkiem Matki Bożej" i jego twórcą.

    więcej..

  • Kętrzyn

    Na skrzyżowaniu dróg z Bartoszyc do Giżycka i z Mrągowa do Węgorzewa, nad rzeką Guber - dopływem Łyny, leży 30-tysięczne miasto Kętrzyn. Obecną nazwę otrzymało dopiero w 1946 roku - ku czci wybitnego historyka Wojciecha Kętrzyńskiego, współautoraPomników dziejowych Polski, dyrektora Ossolineum, który w latach 1855-1859 kształcił się w tym mieście.

    więcej..

  • Kodeń

    „Najświętsza Panna pragnęła widzieć w Kodniu skarbnicę łask, którą był jej wizerunek. W miłosierdziu swoim pojmowała, jak bardzo Jej tutejsza ziemia potrzebuje. On, Sapieha, po to narodził się, żył, jeździł, walczył, chorował, by stać się narzędziem Bożym, przywożąc Ją tutaj bez względu na wszystkie przeszkody.

    więcej..

  • Korsze

    Okolice mazurskiego miasteczka Korsze, leżącego niedaleko Świętej Lipki, są niezwykle malownicze – pociąg jedzie wśród pagórków pokrytych lasami, poprzecinanych polami. Na wiosnę 1945 roku do zniszczonego miasteczka – od XIX wieku było ważnym węzłem kolejowym – przybyli pierwsi osadnicy z centralnej Polski, przede wszystkim kolejarze.

    więcej..

  • Kościerzyna

    Pieta. Na młodej twarzy Matki maluje się cierpienie. Z Jej kolan osuwa się ku ziemi martwe ciało Syna z pięcioma ranami, z których spływają strużki krwi. Jej głowę spowija biały welon, w Jego skroń zaś wbita jest korona z cierni.

    więcej..

  • Kościerzyna

    Kościerska Królowa Rodzin - tak nazywali przez wieki wizerunek Madonny z Dzieciątkiem znajdujący się w kościele Świętej Trójcy w Kościerzynie jego parafianie oraz wierni ściągający tu z różnych zakątków Kaszub. Bo Kościerzyna leży na Pojezierzu Kaszubskim, w niezwykle malowniczym krajobrazie polodowcowych jezior, pagórków i lasów, a jej pochodzenie sięga XIII wieku, kiedy to stała się ośrodkiem włości książąt pomorskich.

    więcej..
  • Kowalewo Pomorskie

    Miasteczko położone jest 28 km na północny wschód od Torunia, na trasie do Ostródy i Olsztyna. Ten gród Ziemi Chełmińskiej, wzmiankowany w kronikach już w 1222 r., otrzymał prawa miejskie w roku 1275. Przez długie lata pozostawało Kowalewo we władaniu krzyżaków. Do Polski powróciło w 1466 r. na mocy pokoju zawartego w Toruniu. Było siedzibą sądów grodzkich i miejscem sejmików.

    więcej..

  • Kraków - Łagiewniki

    W ostatnich latach obserwujemy w Kościele katolickim rozkwit kultu Bożego miłosierdzia. Z pewnością przyczyniła się do tego encyklika Jana Pawia II Dives in misericordia (Bogaty w miłosierdzie) z 30 listopada 1980 roku. Cześć tego największego wśród przymiotów Boga ożywiła również beatyfikacja, a następnie kanonizacja s. Faustyny Kowalskiej dokonana przez Papieża Jana Pawła II w Rzymie.

    więcej..

sanktuaria na świecie