przeczytaj o naszych trasach

Śladami Jana Pawła II

„Tu w tym mieście wszystko się zaczęło (…)”. Słowa wypowiedziane przez papieża w czerwcu 1999 roku w Wadowicach znane są wszystkim. Dzisiaj, gdy od śmierci Jana Pawła II minęło już 10 lat zapraszamy na pielgrzymkę, która pozwoli nam przypomnieć drogę, jaka zaprowadziła Karola Wojtyłę najpierw na stolicę św. Stanisława w Krakowie, a następnie na stolicę św. Piotra w Rzymie. Droga ta prowadzi do miejsc, które ukształtowały przyszłego papieża jako człowieka, Polaka, kapłana, a wreszcie biskupa. Podążając tą drogą przypomnimy sobie najważniejsze etapy jego życia spędzone w Polsce. Jednocześnie w miejscach związanych z osobą papieża zaobserwujemy rozwijający się w nich kult naszego świętego.

Figura papieża upamiętniająca jego wizytę
w Wadowicach w 1999 r.

Program, który wielokrotnie już realizowaliśmy, poszerzyliśmy o kilka punktów i proponujemy w wersji 5. dniowej licząc na sprzyjającą pogodę w miesiącu czerwcu (10-14.06.2015). Pielgrzymkę rozpoczniemy od Kalwarii Zebrzydowskiej. Ta niewielka wioska położona na Pogórzu Makowskim związana jest ściśle z fundacją kanclerza Mikołaja Zebrzydowskiego, który zainicjował budowę dzisiejszej Bazyliki Matki Bożej Anielskiej oraz wyznaczył kaplice kalwaryjskie. To tutaj od XVII wieku przybywali pątnicy, aby przeżywać zarówno stacje męki Chrystusa jak też ostatnie chwile życia Najświętszej Maryi Panny. Jednym z przewodników prowadzących pątników był dziadek przyszłego papieża, a rodzina Wojtyłów bywała tu bardzo często.

Cudowny obraz Matki Bożej
w Kalwarii Zebrzydowskiej

Matka Boża Kalwaryjska towarzyszyła życiu Karola od dzieciństwa tym bardziej, że kiedy mały Lolek został osierocony przez matkę, ojciec zaprowadził go przed cudowny obraz i oddał go pod matczyną opiekę Maryi. Papież w ciągu całego swojego życia był tutaj częstym gościem, a znamiennym wyrazem synowskiej wdzięczności jest złota róża i różaniec, które ofiarował Matce Bożej.

W rodzinnych Wadowicach zobaczymy nie tylko mieszkanie (obecnie muzeum), w którym papież przyszedł na świat i spędził dzieciństwo, ale także dwa kościoły, które wywarły wpływ na duchowość Lolka. Pierwszy to bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny (kościół parafialny Wojtyłów), gdzie oprócz zabytkowego wyposażenia, zobaczymy współczesną polichromię ilustrującą encykliki i adhortacje zawierające nauczanie papieskie. Drugi to kościół karmelitański, w którym pomodlimy się przed wizerunkiem św. Józefa i odetchniemy atmosferą karmelu, której doświadczał jako uczeń przyszły papież. Kolejna świątynia jaką nawiedzimy to parafialny kościół św. Piotra będący wotum za wybór biskupa krakowskiego na następcę św. Piotra, a jednocześnie wotum za uratowanie papieża z zamachu dnia 23.05.1981.

Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

Kraków jest kolejnym miastem, które formowało młodego Wojtyłę. To tutaj w mieście polskich królów, gdzie zwiedzimy zabytki polskiej historii, student Karol odnalazł powołanie do życia w kapłaństwie, a w trudnym okresie okupacji, przygotowywał się do posługi kapłańskiej pod opieką kardynała Adama Sapiehy. Na trasie naszej pielgrzymki w Krakowie nawiedzimy: rezydencję arcybiskupów na Franciszkańskiej, kościół św. Floriana na Kleparzu, Kościół Mariacki na Rynku, Uniwersytet Jagielloński i katedrę na Wawelu - kolejne kamienie milowe na drodze jego życia.

Poznając początkowy okres kapłaństwa Karola dotrzemy też do podkrakowskiej Niegowici. Tutejsza parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny była pierwszą, w której rozpoczął swoją posługę duszpasterską. Dzięki temu od podszewki poznał realia wiejskiej parafii i potrzeby wiernych. Chociaż jego posługa nie trwała tutaj zbyt długo, to jednak parafianie zachowali o swoim wikarym Karolu, żywą pamięć. Ta zaś od momentu jego śmierci stała się zaczynem kultu świętego papieża, o czym przekonamy się nawiedzając parafialny kościół.

Kościół parafialny w Niegowici

Pontyfikat Jana Pawła II zasłynął przede wszystkim z wielu podróży apostolskich w różne zakątki świata. Inną charakterystyczną cechą jego pontyfikatu było wyniesienie na ołtarze całej rzeszy świętych i błogosławionych, z których niektórzy byli mu szczególnie bliscy.

Spośród polskich świętych najbardziej znaną światu osobą stała się Faustyna Kowalska. Przekazane jej przez Jezusa zadanie ustanowienia Święta Miłosierdzia Bożego, zostało urzeczywistnione przez naszego papieża. Dlatego na trasie pielgrzymki nie mogliśmy pominąć sanktuarium w Łagiewnikach, gdzie w starym kościele klasztornym znajdują się relikwie świętej, zaś nowa bazylika (konsekrowana przez papieża w 2002 roku) stanowi centrum kultu Miłosierdzia Bożego.

Bazylika w Łagiewnikach w zamyśle architekta
ma przypominać płynącą łódź

Nieprzypadkowo kilka lat temu po sąsiedzku na tzw. Białych Morzach powstało Sanktuarium św. Jana Pawła II. Nawiedzimy tutejszą świątynię, gdzie w dolnym kościele znajdziemy szereg kaplic, z których jedna jest kopią krypty św. Leonarda z katedry wawelskiej i zawiera replikę tablicy nagrobnej papieża. W sanktuarium tym spotkamy też bogatą dokumentację ikonograficzną życia i nauczania papieskiego.

Kaplica nawiązująca do
krypty św. Leonarda

Inny święty, który z racji na swoje artystyczne zamiłowania w młodości, był szczególnie bliski papieżowi, to Brat Albert czyli Adam Chmielowski. Będąc w Krakowie zobaczymy najbardziej uznane jego dzieło malarskie – obraz Ecce Homo. Znajduje się on dziś w ołtarzu głównym krakowskiego sanktuarium o tej samej nazwie. Gospodarzami sanktuarium są siostry Albertynki (żeńska gałąź zgromadzenia utworzonego przez św. brata Alberta), zaś przy sanktuarium swoją rezydencję ma przyjaciel i następca Karola Wojtyły na katedrze krakowskiej metropolita emeryt Franciszek Macharski.

Widok na Giewont z Krzeptówek

Innym miejscem związanym z tym świętym jest Pustelnia brata Alberta na Kalatówkach. To miejsce odpoczynku i duchowej odnowy doskonale wkomponowane w pejzaż Tatr, przypomni nam o silnych związkach naszego papieża z górami. Krótki pobyt na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, pozwoli nam uświadomić sobie zamiłowanie papieża do górskich wędrówek po Tatrach, podobnie jak drewniany kościół św. Erazma w Barwałdzie Dolnym, będzie dla nas przystankiem i nawiązaniem do pierwszych wypraw Karola w Beskidy. Miłość do gór sprawiła, że jako biskup krakowski często przebywał w Zakopanym, w którym Górale uznają go za „swojego”. Poznamy „zimową stolicę Polski” (kościół parafialnym św. Rodziny, stary kościółek i cmentarz „Na Pęksowym Brzysku”), a następnie dotrzemy na Krzeptówki do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, które jest najdonioślejszym przykładem miłości ludu góralskiego do papieża.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
na Krzeptówkach

W drodze do Zakopanego nawiedzimy też Sanktuarium Gaździny Podhala w tetmajerowskim Ludźmierzu. To tutaj podczas koronacji cudownej figury 15 sierpnia 1963 r. Madonna miała symbolicznie przekazać władzę nad Kościołem metropolicie krakowskiemu, który pochwycił wypuszczone z jej rąk berło. To symboliczne i prorocze wydarzenie miało się spełnić 16 października 1978 roku. Dzisiaj kopię cudownej figury Matki Bożej Ludźmierskiej spotykamy w wielu miejscach, które szczególnie ważne były dla naszego papieża. Jedną z takich kopii jest przywieziona przez Górali figura do Betlejem i umieszczona w jednej z kaplic przy Grocie Mlecznej w piątą rocznicę odejścia papieża do Domu Ojca.

Cudowna figura Matki Bożej
Ludźmierskiej

To, że Ziemia Święta była szczególnie bliska papieżowi, a pielgrzymka w Roku Wielkiego Jubileuszu odegrała szczególną rolę w okresie pontyfikatu Jana Pawła II nie podlega raczej dyskusji. Przypomnieniem tego wydarzenia będzie nasza wizyta w Polskiej Jerozolimie, a dokładnie nawiedzenie Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie. Jako metropolita Karol Wojtyła wizytował on to miejsce kultu kilkakrotnie. Świadczy o tym tablica umieszczona przy replice Grobu Pańskiego, gdzie na stałe prezentowana jest fotokopia Całunu Turyńskiego, który w tym samym czasie będzie we Włoszech adorowany przez pielgrzymów oraz samego papieża Franciszka.

Fotokopia Całunu Turyńskiego
z Bazyliki Bożego Grobu w Miechowie

Wybierzmy się z Biurem Peregrinus na czerwcowe podążanie śladami św. Jana Pawła II papieża, który wyniesiony na ołtarze pozostał nam tak samo bliski, jak bliskim był dla wszystkich podczas swojego ziemskiego pielgrzymowania.

Zapraszamy!

przeczytaj program pielgrzymki


przeczytaj o naszych trasach święci sanktuaria przewodniki i książki