przeczytaj o naszych trasach

Dlaczego warto pojechać na pielgrzymkę do Rumunii?

Bukareszt – ulica na starym mieście.

Jedną z nowych tras przygotowanych na rok 2013 jest Rumunia. Kraj ten, kojarzący się jeszcze do niedawna tylko z wypoczynkiem nad Morzem Czarnym, zaskakuje nie tylko różnorodnością krajobrazów, ale także stosunkowo licznymi, jak na kraj w większości prawosławny, katolickimi sanktuariami i wspólnotami. Należą do nich m.in. sanktuaria w Miercurea Ciuc w Transylwanii czy założone przez Polaków sanktuarium w miejscowości Kaczyka na Bukowinie.

Filharmonia w Bukareszcie.

Miercurea Ciuc to miasteczko, które powstało w XVI w., w miejscu gdzie tradycyjnie odbywały się w środy targi. Właśnie od nich pochodzi nazwa, która zarówno w wersji węgierskiej (szeklerskiej) jak i rumuńskiej oznacza „środę w okręgu Ciuc”. W pobliżu miasta znajduje się najsłynniejsze sanktuarium maryjne Szeklerów. Na niewielkim wzgórzu znajduje się kościół i klasztor franciszkanów, założony przez Jana Hunyadyego w 1442 r. jako wotum za zwycięstwa nad Turkami. W głównym ołtarzu stoi dwumetrowej wielkości figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, będąca obiektem szczególnego kultu Szeklerów i celem pielgrzymek. Główne uroczystości odpustowe odbywają się tutaj w święto Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki).

Sanktuarium Franciszkańskie w Miercurea Ciuc

A kim są Szeklerzy? Stanowią oni zdecydowaną większość w trzech województwach południowo-wschodniego Siedmiogrodu. Posługują się językiem węgierskim. Zdaniem niektórych jest to osobny naród, a według innych, tylko grupa etniczna. Historycy i etnografowie nie są zgodni co do ich pochodzenia. Sami Szeklerzy utrzymują, że są potomkami legendarnego wodza Hunów, Attyli. Badania naukowe wskazują, że Szeklerzy pochodzą prawdopodobnie od madziaryzowanych plemion Kumanów i Pieczyngów, które na przełomie I i II w. nękały od wschodu Siedmiogród. Odkryto także związki tej grupy z kulturą prastarych ludów tureckich.

Sanktuarium Matki Bożej w Kaczyka

Dla Polaków natomiast najważniejszym sanktuarium jest znajdująca się na Bukowinie, Kaczyka. Ta, dość duża wieś (ok. 1,5 tys. mieszkańców) położona na zachodnich krańcach Wyżyny Suczawskiej znana jest z kopalni soli i związanej z nią społeczności polskich górników oraz katolickiego sanktuarium maryjnego. Przy głównej ulicy tej najstarszej „polskiej wsi” na Bukowinie znajduje się kościół p.w. Najświętszej Marii Panny. Pierwsza świątynia, z początku XIX w., została zastąpiona nową, neogotycką, poświęconą w 1904 r. projektu popularnego w tym czasie architekta, profesora Politechniki Lwowskiej Teodora Talowskiego.

W głównym ołtarzu, znajduje się, uchodzący za cudowny, obraz Matki Bożej Kaczyckiej – patronki Bukowiny. Obraz został sprowadzony około 1810 r., prawdopodobnie z pojezuickiego kościoła w Stanisławowie. Kult Matki Bożej Kaczyckiej uczynił z tego miejsca jedno z największych katolickich sanktuariów maryjnych i centrów pielgrzymkowych w Rumunii. Co roku 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Matki Bożej, uroczystości gromadzą nie tylko bukowińskich Polaków, ale także katolickich Rumunów, Niemców, Ukraińców i Węgrów z północno-wschodniej Rumunii. Dzień odpustu poprzedza wieczorna procesja z pochodniami. W ramach tych uroczystości odbywają się również nabożeństwa ekumeniczne, na które zapraszani są duchowni prawosławni.

Pomnik Zwycięstwa Trajana

W miejscowości Adamclisi warto zobaczyć Pomnik Zwycięstwa Trajana. Dzisiejszy pomnik, którego oryginalna nazwa brzmi Trophaeum Traiani, jest współczesną rekonstrukcją z 1977 r., w której wykorzystano elementy pierwotnego pomnika, wzniesionego w 109 r. na cześć cesarza Trajana. W tym właśnie miejscu miał on odnieść swoje słynne zwycięstwo nad mieszkańcami tych ziem Dakami i ich sojusznikami podczas tzw. wojen dackich. W Rzymie na Forum Trajana zachowała się kolumna poświęcona temu samemu zwycięstwu. Kolumna Trajana w Rzymie dekorowana płaskorzeźbami przedstawia epizody tych wojen.

Sanktuarium św. Andrzeja Apostoła

Na terenie Rumunii rozgrywały się nie tylko wydarzenia militarne z czasów Imperium Rzymskiego ale również chrześcijaństwo sięga czasów apostolskich. Jednym z najbardziej czczonych świętych jest św. Andrzej Apostoł, który jak mówią przekazy głosił na terenie dzisiejszej Rumunii Ewangelię. W miejscu, gdzie przebywał, na terenie Dobrudży istnieje dziś bardzo ciekawe prawosławne sanktuarium Ion Corvin.

Mariakyrka w Sigtunie.

Znajduje się tam Grota św. Andrzeja, która została odkryta w 1918 r. przez prawnika Jean Dinu. Kierując się poleceniem, które otrzymał podczas snu udał się we wskazane miejsce i odkrył grotę, która była potwornie zniszczona. Po jej uprzątnięciu, wybudował obok kilka cel klasztornych do których wkrótce przybyli pierwsi mnisi. Klasztor został poświęcony w 1943 r. jednak w czasach komunistycznych został zniszczony i zamieniony w zagrodę dla zwierząt.

Sanktuarium św. Andrzeja Apostoła

W 1990 r. rozpoczęto odbudowę klasztoru. Odnowiono Grotę św. Andrzeja, wybudowano nowe cele klasztorne i mały kościół poświęcony Opiece Matki Bożej oraz trzecią, największą świątynię.

Ruiny kościoła św. Olafa

Rumunia, jej przyroda, zabytki kultury świeckiej i religijnej (choćby te wymienione powyżej), zapraszają by odwiedzić ten kraj, który mimo iż położony jest w sercu Europy to jednak mało znany i nie do końca odkryty.


Przeczytaj programy pielgrzymek: Rumunia - 12 dni Rumunia - 10 dni