SANKTUARIA NA ŚWIECIE

Włochy - Orvieto

Wyrazem wiary w obecność Chrystusa w Eucharystii jest wspaniała katedra w Orvieto. Okazuje się, że w szerzeniu kultu Eucharystii i w wyznawaniu wiary w tę wielką tajemnicę pobożność wiernych konkurowała ze sztuką. Chodziło bowiem o to, by uczcić i po wsze czasy upamiętnić cud w Bolsenie, by przywiązać do tego zdarzenia każdego, kto się z nim zapozna. Dlatego właśnie wzniesiono w Orvieto wspaniałą świątynię.

Katedra z korporałem

Budowę rozpoczęto 13 listopada 1290 r. na miejscu, gdzie wcześniej istniały dwa kościoły: Najświętszej Maryi Panny Dawnej i św. Konstantego. Budowa katedry ciągnęła się przez trzy wieki. Prowadzona była kolejno przez Arnolfo di Cambio przy współpracy brata zakonnego Bevignatego z Perugii Giovanniniego Uguccione i Lorenza Maitani. Dzięki temu ostatniemu świątynia stała się jednym z arcydzieł architektury wszech czasów. Jest też jednym z najpiękniejszych przykładów włoskiego gotyku. Niezwykłe mozaiki, wspaniałe płaskorzeźby, ubogacone efektami światłocienia i intensywnością barw, błyszczą jak drogocenne klejnoty.

Fasada pomyślna jest jako poliptyk o trójkątnych szczytach. Posiada trzy portale. Nad głównym znajduje się słynna rozeta wykonana przez Andrzeja Orcagnę w 1354 - 1380 r. Majestatyczna świątynia zaprasza do swego wnętrza, które uderza przede wszystkim dwiema barwami marmurów. Jej romański porządek złamany jest gotycką apsydą. Liczne dzieła malarskie i rzeźbiarskie znajdujące się na ścianach i w kaplicach czynią z katedry prawdziwy skarbiec sztuki. Zbudowana jest na planie bazyliki. Posiada dziesięć przęseł, ozdobionych oknami zamkniętymi płytkami z alabastru.

Kaplica Korporału ma bezpośredni związek z Cudem Eucharystycznym w Bolsenie. Znajduje się ona w lewej części transeptu. Tam też umieszczono cenny relikwiarz ze świętym korporałem, na którym widnieje 25 śladów krwi Chrystusa. W latach 1357-1363 kaplicę przyozdobili freskami Ugolino di Prete Ilario, Domenico di Meo i Giovanni di Buccio Leonardelli. Przedstawiają one wydarzenia związane z cudem w Bolsenie i historię korporału. Cud został również uwieczniony przez Rafaela w jednym z największych fresków Logii Watykańskiej. Na sklepieniu prezentowane są zdarzenia ze Starego Testamentu, na innych ścianach zaś cuda odnoszące się do Najświętszego Sakramentu i Ukrzyżowania.

W 1950 r. z okazji Roku Świętego cudowny korporał przewieziono do Rzymu, gdzie był niesiony w procesji na Placu Św. Piotra przez papieża Piusa XII. Obecnie nie nosi się już korporału w starym relikwiarzu z obawy przed zniszczeniem. Mieszkańcy Orneto ufundowali do przenoszenia drogocennej relikwii podczas dorocznej uroczystości Bożego Ciała nowy relikwiarz.

11 listopada 1964 r., w 700. rocznicę ustanowienia uroczystości Bożego Ciała przybył do Bolseny Ojciec Święty Paweł VI. Przekazał wtedy Urbi et Orbi słynne „Posłanie z Orneto". Na zakończenie Światowego Kongresu Eucharystycznego w Filadelfii, 8 sierpnia 1976 r., Paweł VI odprawił przed sanktuarium św. Krystyny w Bolsenie Mszę Św., gdzie wygłosił swoje orędzie i nadał kościołowi tytuł bazyliki. Natomiast 17 czerwca 1990 r. Ojciec Święty Jan Paweł II udał się do Orneto z okazji 700-lecia katedry przechowującej słynny korporał z Bolseny. Jan Paweł II przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej z wszystkimi biskupami Umbrii, nuncjuszem apostolskim we Włoszech abp. Luigim Poggim, substytutem abp. Giovannim Battistą Re i 150. kapłanami, oraz poprowadził procesję. Na zakończenie uroczystości Papież przewodniczył modlitwie Anioł Pański.

Do 1990 r. Orneto odwiedziło 40 papieży. Pierwszym był Jan X w 816 r. Kard. Karol Wojtyła po raz pierwszy przybył do tego miasta podczas studiów rzymskich w 1947 r. Dziś, po 43 latach, mam po raz drugi podziękować Opatrzności za cały ten czas, za całą drogę mojego życia i mojego powołania, tak głęboko naznaczoną tajemnicą Eucharystii. Na tym miejscu, przed sanktuarium eucharystycznym i maryjnym, pragnę zawierzyć tę drogę Bożej Opatrzności, dopóki będę nią szedł z woli Pana Boga - powiedział Jan Paweł II 17 czerwca 1990 r. w Orneto przed modlitwą Anioł Pański.

Procesja

Do tego miejsca pielgrzymują wierni z całego świata zwłaszcza na uroczystość Bożego Ciała. Tego dnia wyrusza z katedry jedyna w swoim rodzaju procesja. Jej prototypem było pierwsze przejście w 1263 r. z Bolseny do Orvieto, w którym został przeniesiony korporał nasiąknięty Krwią Chrystusa.

Pierwszą procesję eucharystyczną poprowadził Ojciec Święty Urban IV - 19 czerwca 1264 r. Od tego dnia co roku procesja przechodzi przez wszystkie dzielnice, najważniejsze ulice i place miasta. Poprzedza ją historyczny orszak liczący około trzystu osób, ubranych w bogate stroje wiernych, urzędników z epoki Gminy Miejskiej, ludzi niosących herby i tarcze szlachetnych rodów. W procesji niesione są również chorągwie różnych korporacji, tzw. „Siedmiu": najwyżsi rządzący Gminą, Kapitan ludu z giermkami i rycerzami oraz naczelnicy czterech dzielnic miasta.

Wreszcie następuje część liturgiczna, w której niesiony jest relikwiarz z korporałem, który jest ukazywany wiernym.

Oczywiście, w centralnym miejscu procesji znajduje się Najświętszy Sakrament. Uroczystości przewodniczy miejscowy biskup w obecności kardynałów i innych biskupów, którzy pielgrzymują na tę uroczystość do Orneto. Zdarza się również, że uroczystościom Bożego Ciała przewodniczy papież, jak to miało miejsce ostatnio w 1990 r.

Zarówno w Orneto, jak i w Bolsenie od siedmiu stuleci ciągle zauważane są nadzwyczajne zjawiska. Uczestniczą w nich ludzie prości i uczeni. W kroplach Krwi Pańskiej, które wsiąkły w marmurowe płytki w Bolsenie, i na korporale w Orneto można zobaczyć Jezusa z Nazaretu - raz w postaci Dzieciątka, niejednokrotnie z twarzą splamioną krwią, a kiedy indziej jeszcze w cierniowej koronie, podobnie jak w ujęciu Ecce Homo. Nie wspominamy już o łaskach i uzdrowieniach, jakich doznają ci, którzy oddają cześć Najświętszej Eucharystii.

nasze trasy terminy kraje przeczytaj o naszych trasach