Pielgrzymki w roku jubileuszu niepodległości
W roku jubileuszu 100-lecia polskiej niepodległości, chcemy zaprosić na wyjazdy szlakami Polaków na świecie.

Wiele motywów naszego odkrywania świata to właśnie losy wspaniałych Polaków, których znamy z nazwiska, choć czasem nie pamiętamy, co takiego pozostawili nam w spuściźnie. Ludzi wiernych Polsce, jej kulturze, fideles, którzy swoim życiem dobrze przysłużyli się ludzkości.

Na szlakach bliskich, chciałoby się rzec – oczywistych, na Kresach wschodnich poznamy:

- autora pieśni Wszystkie nasze dzienne sprawy, pastorałki Bracia, patrzcie jeno!, czy pieśni Bądź mi litościw, Boże nieskończony... Franciszka Karpińskiego;

- uliczki miasta, które przemierzał proboszcz, autor wołania Boże, rządco i Panie narodów – z ręki i karności swojej racz nas nie wypuszczać!... Ks. Piotr Skarga.

Zatrzymamy się przy tablicy upamiętniającej chrzest poety, Pana Cogito stojącego na straży kultury zagrożonej przez barbarzyńców… Zbigniewa Herberta.

Również daleka, zdawać by się mogło, czysto turystyczna, wyprawa do Mongolii i na Syberię poprowadzi nas również szlakiem Polaków.

I to pierwszego Polaka w Azji! Benedykt Polak, prawdopodobnie z Wrocławia, to poseł niosący w 1246 roku papieskie wołanie o nawrócenie i powstrzymanie bezlitosnych najazdów tatarskich na Europę. Tę historię poznajemy w Karakorum – stolicy imperium mongolskiego, nad rzeką Orchon.

To nie koniec Poloników w Mongolii – wyprawy polskich paleontologów przyniosły odkrycia dające wiedzę o historii ziemi przed milionami lat, wydarzenia zasypane piaskami Pustyni Gobi. Tajemniczą Mongolię barwnie opisywał Antoni Ferdynand Ossendowski, a fragmenty jego książki są naszą lekturą na trasie.

Na tej samej pielgrzymce jesteśmy też nad Bajkałem,

a to ogrom ziemi, w którą wsiąkały krople potu i krwi rodaków odbywających zsyłkę na Syberii. Czas ten często był świadectwem niezłomnej wiary, chrześcijańską posługą, i, mimo wszystko, pomnażaniem talentów również naukowych: św. Rafał Kalinowski, księża zesłani do Tunki, Benedykt Dybowski, Jan Czerski

Nasze pielgrzymki to dopracowane wędrówki i odkrywanie piękna, istoty Bożego Stworzenia, wyposażające nas w wiedzę, która umacnia szacunek dla własnej historii i poważanie narodowego dziedzictwa.

Zapraszamy na pielgrzymki:

Z Rodziną na Kresy

Lwów - Kresy

Mongolia i Syberia

Zapraszamy do udostępnienia ich znajomym, do zaglądania do mediów społecznościowych (Fb) i do odwiedzenia naszego Biura w Warszawie, gdzie w tym roku można obejrzeć unikatową wystawę dzwonków z całego świata, ze szczególnym działem dzwonków z Polski.

Warto do nas przyjść, zadzwonić - zapraszamy!

Drodzy pielgrzymi!

Nadchodzący rok 2018 jest rokiem wielkiej rocznicy stulecia niepodległości Polski.
„11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” – napisano w uchwale Sejmu RP.

Ze zdumieniem pytamy: jak to możliwe, że ze zgliszcz, popiołów i grobów Polacy zbudowali na nowo swoją Ojczyznę? Czyż nie podnieśli jej, bo wiedzieli, że – jak napisał Piotr Jaroszyński – „Polska to jest nasze”! Każdy z nas powinien wciąż na nowo odradzać w sobie pragnienie budowania tego, co „nasze”, najdroższe – Ojczyzny:

A gdyby móc jeszcze serca zebrać wszystkie.
Gorące jak czerwień i czyste jak biel.
W jedno.
Dla niej.
Czyż serce to nie uderzyłoby jak dzwon
hymnem miłości?

Ewa Skarżyńska

Przez cały rok 2018 podziwiać będziemy pielgrzymkowe dzwony i dzwoneczki. Niech płynący z ich serc dźwięk, budzi w sercach Pielgrzymów miłość do Boga i Ojczyzny.

Dzwony towarzyszą człowiekowi od narodzin do śmierci. Odmierzają czas pracy i modlitwy, wyrażają smutek i triumf, radość i trwogę. Dźwięk bijących dzwonów zwiastuje upływ czasu, przypominając tym samym i o naszym przemijaniu… „Dlatego nigdy nie pytaj, komu bije dzwon; bije on tobie” (fragment wiersza irlandzkiego poety Johna Donne).

Serdecznie dziękujemy pani Małgorzacie Stańczykowskiej, pracownicy naszego biura, która (dzięki pomocy wielu osób wspierających jej unikatową kolekcję) przez 25 lat z pieczołowitością i miłością gromadziła dzwonki z całego świata. Zbiór ten – liczący ponad 3700 dzwonków pochodzących z 88 krajów – zdobi w tym roku Kalendarz Pielgrzymkowy Biura PEREGRINUS.

Wśród religijnych obchodów rocznicowych przyszły rok dedykowany jest w sposób szczególny postaci ojca Pio. Rok 2018 to setna rocznica otrzymania przez niego stygmatów i pięćdziesiąta rocznica śmierci.

Po obchodzonym w minionym roku stuleciu objawień fatimskich, kolejny przynosi nam 160. rocznicę objawień w Lourdes. Uczestnictwo w odbywających się w tym pirenejskim sanktuarium maryjnym rekolekcjach to dobra okazja do poznania i zrozumienia sensu niełatwego orędzia objawień z 1858 r.

Zachęcamy również do pielgrzymowania na Kresy. Trasa „Z Rodziną na Kresy” to program przygotowany specjalnie dla polskich rodzin.

Oddajemy do rąk naszych Pątników „Kalendarz pielgrzymkowy na 2018”. Ufamy, że każdy znajdzie w nim dla siebie coś bliskiego i interesującego.

Tuż przed oddaniem do druku „Kalendarza pielgrzymkowego” dotarła do nas wiadomość, że rok 2018 został ustanowiony Rokiem Zbigniewa Herberta, w 20. rocznicę jego śmierci (28 lipca 1998 r.). Dla naszych pielgrzymów przygotujemy specjalny program wyjazdu na Kresy, związany z osobą tego „jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku” (z uchwały Sejmu RP).

Ks. Roman Tkacz SAC
wraz z zespołem Pallotyńskiego Biura Pielgrzymkowo-Turystycznego „Peregrinus”