Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj…
Mark Twain

Drogi Pielgrzymie!

Za nami kolejny rok wspaniałego pielgrzymowania! Z radością powróciliśmy na pątnicze trasy, by wspólnie z Tobą przeżywać duchowy rozwój i podziwiać piękno otaczającego świata. Z satysfakcją i dumą obserwowaliśmy, jak po trudnym czasie pandemicznego zamknięcia, Pielgrzymi licznie i chętnie wyruszyli na szlaki. „Nabraliśmy wiatru” w żagiel, będący symbolem naszego Biura!

Niestety współczesny świat i jego od lat niezałatwione polityczne, ekonomiczne, etniczne problemy znowu dały znać o sobie. Wojna, która od października trwa w Izraelu, zamknęła możliwość pielgrzymowania do Ziemi Świętej – do miejsc związanych z życiem Jezusa Chrystusa i początkami naszej wiary. Najgorsze jednak jest to, że w kolejnym bezsensownym konflikcie cierpią i giną jego niewinne ofiary… Z utęsknieniem wyczekujemy zakończenia tej tragicznej wojny i modlimy się o spokój w Ziemi Świętej: o zaprzestanie walk zbrojnych, ale przede wszystkim o pokój w sercach ludzi. A kiedy tylko to będzie możliwe i bezpieczne z radością powrócimy do pielgrzymowania do źródeł chrześcijaństwa.

Dla PEREGINUSA nadchodzący rok 2024 będzie wyjątkowy, obchodzimy w nim bowiem 40. rocznicę istnienia Biura. 26 sierpnia 1984 r. zostało założone Pallotyńskie Biuro Pielgrzymkowe – pierwsze takie biuro w Polsce, którego tradycje w sposób nieprzerwany od czterech dekad kontynuuje PEREGRINUS. Trudno policzyć, ile w tym czasie przejechaliśmy kilometrów, ile krajów odwiedziliśmy, w ilu świętych miejscach modliliśmy się, dziękowaliśmy Bogu za możliwość pielgrzymowania i spełniania podróżniczych marzeń. Przez cały ten czas stawiamy sobie jeden cel: prowadzić Pielgrzymów do niezwykłych miejsc, pełnych duchowej mocy, by – bez presji i bez pośpiechu – każdy mógł dotrzeć w głąb siebie i zbliżyć się do Boga.

Z całego serca dziękujemy Pielgrzymom, bo to dzięki Waszemu zaufaniu i wierności możemy przez tak długi czas służyć Bogu i ludziom wypełniając nasze pielgrzymkowe powołanie. Podziękowania kierujemy również do wszystkich osób, które przez te 40 lat przyczyniały się do działania i rozwoju biura.

W nadchodzącym roku nasz „czterdziestolatek” – już dojrzały, ale wciąż pełen werwy i nowych pomysłów – zaprosi Pielgrzymów na (co najmniej!) czterdzieści pątniczych tras! Sprawdzone propozycje wyjazdów oraz zaskakujące nowości znajdziesz na stronie internetowej biura (www. bp.ecclesia.org.pl), Facebooku, Instagramie. Zachęcamy również do zasubskrybowania Newslettera, który jest najlepszym źródłem informacji o pielgrzymkach PEREGRINUSA, a ponadto oferuje stałym czytelnikom promocje i niespodzianki.

Niech Nowonarodzony Jezus oświeca drogi codziennego życia i obdarza błogosławieństwem każdego Pielgrzyma. Niech Nowy Rok przyniesie pokój, spokój i zdrowie! Wesołych, rodzinnych i ciepłych Świąt Bożego Narodzenia życzy Zespół Pallotyńskiego Biura Pielgrzymkowego PEREGRINUS!