trasy

- przeloty samolotem
- przejazdy koleją, autokarem i terenowymi furgonetkami
- wyżywienie pełne (3 posiłki) z wyjątkiem dnia w pociągu transsyberyjskim, część posiłków w formie suchego prowiantu
- noclegi w hotelach (pokoje 2-osobowe) i 4 noclegi w jurtach (namioty 2-osobowe jako sypialnie, osobno budynki zaplecza sanitarnego)
- opłaty za wstęp do zwiedzanych obiektów
- pomoc w procedurach ubiegania się o wizy
- ubezpieczenie
- opłatę składki do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego
- opiekę księdza przewodnika oraz pilota pielgrzymkowego
- Msze św. UWAGA! W paszporcie muszą być minimum 3 wolne strony na wizy.
1. DZIEŃ: WARSZAWA – UŁAN BATOR
Przelot z Warszawy do Ułan Bator (przez Moskwę).
2. DZIEŃ: UŁAN BATOR
Zwiedzanie stolicy kraju: plac Suche Batora, Muzeum Historii Naturalnej (ekspozycje prezentujące geografię, geologię, faunę i florę, paleontologię Mongolii); pałac Bogd Gegena (zimowy pałac ostatniego chana Mongolii prezentuje styl życia mongolskich notabli końca XIX w.); klasztor Gandan (największy ośrodek buddyzmu w Mongolii).
3. DZIEŃ: UŁAN BATOR – PUSTYNIA GOBI
Przelot na pustynię Gobi, która powstała na miejscu prehistorycznego morza śródlądowego. Gobi to góry, ruchome piaski, ogromne wyżyny i bezkresny step. Utworzono tu Międzynarodowy Rezerwat Biosfery, największy w Azji i czwarty na świecie. Przejazd furgonetkami terenowymi przez Bayanzag, gdzie znaleziono najwięcej skamielin dinozaurów i Moltsog els ze wspaniałymi wydmami. Nocleg w jurtach (pokój „hotelowy” w tradycyjnym namiocie – domu mongolskim).
4. DZIEŃ: PUSTYNIA GOBI – ONGI
Kontynuacja trasy furgonetkami przez step mongolski. Zwiedzanie odradzającego się po latach prześladowań klasztoru Ongi. Nocleg w jurtach.
5. DZIEŃ: ONGI – KARAKORUM
Wyjazd do Karakorum. Zwiedzanie buddyjskiego klasztoru Erdene Zuu, najstarszego w Mongolii, zbudowanego na ruinach bazy wojskowej Czyngis-chana. Karakorum było stolicą imperium w XIII i XIV w. Nocleg w jurtach.
6. DZIEŃ: KARAKORUM – UŁAN BATOR
Przejazd do stolicy i czas spotkania z folklorem Mongolii. Nocleg w hotelu.
7. DZIEŃ: UŁAN BATOR – PARK NARODOWY TERELJ
Wyjazd furgonetkami do Tsonjin Boldog, gdzie znajduje się rotundowy kompleks Czyngis-chana z jego 40-metrowej wysokości konnym pomnikiem i dalej na trasy Parku Narodowego Terelj (po drodze obserwacja form skalnych). Nocleg w jurtowisku.
8. DZIEŃ: PARK NARODOWY TERELJ – UŁAN BATOR – POCIĄG TRANSSYBERYJSKI DO IRKUCKA
Powrót do Ułan Bator, po obiedzie transfer na dworzec i podróż Koleją Transsyberyjską do Irkucka. Nocleg w pociągu (wagon sypialny).
9. DZIEŃ: PODRÓŻ POCIĄGIEM TRANSSYBERYJSKIM – IRKUCK
Podróż syberyjskim szlakiem kolejowym. Przyjazd do Irkucka ok. godziny 16 i transfer do hotelu.
10. DZIEŃ: IRKUCK
Zwiedzanie miasta - naukowego i kulturalnego centrum Syberii Wschodniej: drewniane domy z „koronkowymi” ornamentami i współczesna architektura, katedra rzymskokatolicka; tzw. polski kościół (dawniej NMP, obecnie sala organowa Filharmonii Irkuckiej); plac Kirowa, cerkiew Zbawiciela, Muzeum Dekabrystów lub Regionalne.
11. DZIEŃ: IRKUCK – USOLE SYBERYJSKIE – IRKUCK
Wyjazd do Usola Syberyjskiego, miejscowości, w której 10 lat spędził karmelita, św. Rafał Kalinowski, zesłany na katorgę po powstaniu styczniowym. W XIX w. mieszkało tu około 500 polskich zesłańców.
12. DZIEŃ: IRKUCK – TALCY – LISTWIANKA
Wycieczka do Talcy (zwiedzanie skansenu prezentującego lokalne budownictwo drewniane i kulturę Rosjan, Buriatów i Ewenków). Przejazd do Listwianki drogą budowaną na okoliczność planowanej wizyty prezydenta Eisenhowera. Zwiedzanie Muzeum Jeziora Bajkał w Listwiance (eksponaty flory i fauny występującej w jeziorze). W bajkalskim kurorcie grupa będzie przebywać do 14. dnia.
13. DZIEŃ: JEZIORO BAJKAŁ
Krótki rejs po jeziorze Bajkał i spacer do wioski Krestowka (dla chętnych) – cerkiew św. Mikołaja.
14. DZIEŃ: LISTWIANKA – WIERSZYNA – IRKUCK
Wyjazd do Wierszyny, polskiej wsi na Syberii, gdzie mieszkają potomkowie dobrowolnych osadników z Małopolski z początku XX w. Msza św., nawiedzenie cmentarza. Przejazd do Irkucka.
15. DZIEŃ: IRKUCK – MOSKWA – WARSZAWA
Przelot z Irkucka do Warszawy (przez Moskwę).