sanktuaria w Polsce

Mąkolice

Sanktuarium Białej Pani Fatimskiej znajduje się w Mąkolicach, w diecezji łowickiej. Wzniesione wielkim wysiłkiem wiernych i proboszcza, ks. Jana Krysika, stoi naprzeciwko pięknego, zabytkowego kościoła drewnianego (patrz „Miejsca Święte” nr 6/2007). Konsekrowane w 1999 roku, w Roku Wielkiego Jubileuszu 2000 zostało podniesione przez biskupa łowickiego Alojzego Orszulika do godności diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

Również w Roku Jubileuszowym zapoczątkowano w Mąkolicach piękną tradycję comiesięcznych uroczystych Mszy św., odprawianych każdego 13. dnia miesiąca, począwszy od maja. Wtedy to w parafii odbywa się odpust ku czci Matki Bożej Fatimskiej. Na zaproszenie księdza kustosza sanktuarium do Mąkolic przybywają pielgrzymki parafialne z całego dekanatu, a także pielgrzymi spoza niego.
Msze św. każdego 13. dnia miesiąca odprawia się o godzinie 11.00, tj. dokładnie wtedy gdy w Fatimie ma miejsce uroczysta Suma, w której uczestniczą tysiące pielgrzymów z całego świata. W ten sposób sanktuarium mąkolickie pozostaje w łączności z Fatimą, włączając się w modlitwę zgromadzonych w Portugalii czcicieli Białej Pani, jest jakby przedłużeniem tamtego.

Różaniec fatimski odmawia się w każdą sobotę. Sanktuarium można nawiedzać codziennie.

13 maja 2003 roku bp Orszulik uroczyście koronował figurę Fatimskiej Pani z Mąkolic. Przed kościołem stoi pomnik Jana Pawła II, a wokół znajduje się bardzo sugestywna w swoim wyrazie Droga Krzyżowa.

Oprac. E.C.

nasze trasy terminy kraje przeczytaj o naszych trasach