przeczytaj o naszych trasach

Fascynująca Zachodnia Australia
Bogusław Nowak

Dla przeciętnego turysty z Europy, w tym z Polski, wyobrażenia o Australii nie wybiegają poza Sydney, Rafę Koralową, Uluru czy Melbourne. Australia Zachodnia jest odbierana często, jako miejsce, które można pominąć planując tam podroż. To wielki błąd. Nie znam osoby, która po odwiedzeniu tej części kontynentu nie opowiadała z dużą dozą entuzjazmu o jej pięknie.

Australia Zachodnia, to ciągle jeszcze rzadko odwiedzana część Australii. W ofertach biur turystycznych Perth, Kimberley, Zatoka Rekina, Margaret River, Albany są marginalne.

A szkoda, bo ta część Australii, największa, obszarem zbliżona do Indii (chociaż mieszka tu niewiele ponad 2 miliony mieszkańców) zasługuje na odkrycie. Samo wybrzeże, to kilkanaście tysięcy kilometrów wysokich klifów, piaszczystych, kamienistych i muszelkowych plaż. Wielkie pustynne wydmy, niezwykłe formacje skalne, ze słynnymi szpicami pinnacles, czy skalami Purnululu dopełniają tej mozaiki. Będąc wiele razy w Australii Zachodniej twierdzę, że nie ma na całym kontynencie piękniejszych plaż, niż te w pobliżu Perth ani takich skał jak w regionie Kimberley.

Wartość atrakcji natury podnoszą bogate w zabytki architektury i parki, miasta i miasteczka. Jednym zdaniem, w Australii Zachodniej każdy znajdzie coś urzekającego, coś, co zachęci do powrotu.

Perth to jedyna metropolia i stolica największego obszarowo stanu Australii. Bliżej stąd do Singapuru niż do Sydney. Miasto (ok. 1,7 mln mieszkańców) jest pięknie położone u ujścia rzeki Swan do Oceanu Indyjskiego. Miasto przyciąga turystów nowoczesną architekturą, ścianą wieżowców centrum, pięknymi parkami i skwerami. Od wschodu otacza je niewysokie pasmo nazywane Darling Rangers, a od zachodu jakże malowniczo położony na wzgórzu Kings Park, słynący z pięknej roślinności, równiutko przystrzyżonych trawników, licznych alejek spacerowych i tarasów widokowych - na miasto i majestatyczną rzekę Swan. Duża cześć parku to wspaniały ogród botaniczny z roślinnością typową dla Zachodniej Australii, jak imponujące baobaby, drzewa trawiaste, niezliczone gatunki eukaliptusów, żeby wymienić tylko te najbardziej typowe. Park to miejsce do wypoczynku i zabaw na świeżym powietrzu. Chyba nie ma piękniejszego parku w całej Australii. Imponujący War Memorial przypomina o ofiarach, jakie zachodni Australijczycy ponieśli w światowych konfliktach. Śródziemnomorski klimat sprawia, że Perth można zwiedzać przez cały rok. A przez ok. 8 miesięcy można opalać się na jednej z kilkudziesięciu piaszczystych plaż nad Oceanem Indyjskim. Będąc w Perth koniecznie trzeba odwiedzić Fremantle, jakby przyczepione do metropolii historyczne miasto u ujścia rzeki Swan. Szykowne kamienice (najstarsze z początków XIX wieku), budynki starego portu, forteca, słynny 12-kątny Okrągły Dom (najstarszy budynek użyteczności publicznej w zachodniej Australii) w którym znajdował się kiedyś areszt, Muzeum Morskie, to tylko niektóre z miejsc, które trzeba odwiedzić we Fremantle. Liczne kafejki, bary, restauracje, puby zarówno w Perth, jak Fremantle zaspokoją głód i pragnienie najbardziej wymagających turystów.

Będąc w Perth nie sposób pominąć leżącej ok. 30 minut od centrum Doliny Swan, doliny winnic i sadów owocowych, ulubionego miejsca artystów i miłośników przyrody. Winnice zachęcają do degustacji smacznych win, restauracje do zjedzenia lunchu, a kawiarnie do spróbowania świetnie parzonej kawy i domowego wypieku ciastka z jagodami.

Perth jest bazą wypadową również do słynnego Parku Narodowego Numbug. Wystające z wydm pustyni piaskowcowe szpice (dochodzące do 5 metrów wysokości) są ciągle zagadką dla naukowców, spierających się jak i kiedy powstały. Spacer lub przejażdżka samochodem miedzy nimi dostarczają pięknych wrażeń.

Wracając do Perth warto zboczyć z głównej drogi i odwiedzić słynne Opactwo Benedyktynów w Nowej Norcii. To właściwie cale benedyktyńskie miasteczko, które z iście benedyktyńskim uporem wznoszono od 1946 roku pod kierunkiem ojca Rosendo Salvado. Kilkadziesiąt pięknych, zadbanych historycznych budynków, z których kilka jest dostępnych dla turystów to przykład pięknej, wzorowanej na włoskiej, architektury.

Jak zaznaczyłem na początku obszar stanu Australii zachodnia jest olbrzymi, dlatego swój krótki opis rozpocząłem od Perth i okolic, bo tam każda podróż się zaczyna.

przeczytaj program pielgrzymki 2016 przeczytaj program pielgrzymki 2017

przeczytaj o naszych trasach święci sanktuaria przewodniki i książki